Kontaktupppgifter

Vill du komma i kontakt med oss? Här hittar du kontaktuppgifter till oss som jobbar på Leca uppdelat på respektive område samt på våra fabriker. Är du privatperson hänvisar vi till din lokala återförsäljare. 



Vi på Leca®


Försäljning - Leca Lättklinker

Är du ute efter en offert till ditt byggprojekt? Då är det någon av oss du kan kontakta.

Ola Andersson, Business Development Manager Civil Engineering
031-86 77 29, ola.andersson@leca.se

William Frieberg, Technical Sales Civil Engineering
072-381 79 46, william.frieberg@leca.se

Hans Löfgren, Technical Sales Civil Engineering
0708-35 24 15, hans.lofgren@leca.se
 

 

FöRSÄLJNING - Bygg/Block

Claes Andersson, Technical Sales Blocks
070-595 23 90, claes.andersson@leca.se

 

FöRSÄLJNING - Filtralite®

Truls Klavestad, Sales Manager Filtralite
+47 90 53 01 83, truls.klavestad@filtralite.com

 

Marknad & försäljning

Mathias Odén, Market & Sales Manager
031-86 77 27, mathias.oden@leca.se

Caroline Hanner, Marketing Communications Specalist
070-855 65 10, caroline.hanner@leca.se

Krister Nyman, Market Manager Blocks & LWA
070-855 07 23, krister.nyman@leca.se 


 

 

Våra fabriker

Leca Lättklinker, Gärstad

Bengt Johansson, Plant Manager Gärstad och Linghem
013-24 24 19, bengt.johansson@leca.se

Besöksadress: Gärstadsvägen 11, 582 75 Linköping

Postadress:
Leca Sverige AB
Box 6103
580 06 Linköping
Sweden

Leca Block, Linghem

Mathias Agné, Production Manager Linghem
013-24 24 13, mathias.agne@leca.se