Leca® Lättklinker förhindrar sättningar på nya Lidingövallen | Stockholm

För att Lidingövallen skulle bli en fullstor idrottsplats behövde kommunen rusta upp anläggningen. Lidingö stad meddelade 2020 att den skulle byggas ut genom att den befintliga 360 meter långa löparbanan utökas till 400 meter och fotbollsplanen görs om till en fullstor fotbollsplan för 11-mannalag.
Den nya fullstora idrottsanläggningen är planerad att stå färdig i september 2021.
Förhindrar sättningar under planen
För att reducera risken för sättningar under själva fotbollsplanen valde kommunen att använda Leca Infra 10/20. Leca Lättklinker är ett vanligt lättfyllnadsmaterial i sammanhang där man behöver motverka sättningar. Detta eftersom materialet har en volymvikt i torrt tillstånd på endast 15-20 % av andra traditionella fyllnadsmaterial. Genom att minska lasten på underlaget slipper man framtida sättningar. Under löparbanorna förstärkte man även med kalkcementpelare.
Enkel leverans med tipp
Cirka 3000 kubikmeter med Leca lättklinker levererades till projekten genom tipplossning. En enkel och snabb leveransmetod när utrymme och förutsättningar finns. För mer svåråtkomliga byggarbetsplatser är det annars möjligt att blåsa ut lättklinker genom en lång slang med en av våra blåsbilar.
Efter att materialet tippats på plats packades materialet med hjälp av en vanlig bandgrävare. Rekommenderat antal överfarter vid packning är 6-10 stycken där det maximala bandtrycket inte bör överstiga 50 kPa.
Vill du veta mer detaljer? Kontakta då vår tekniska säljare William Frieberg som varit involverad i projektet, så berättar han gärna mer.
FAKTA
Objekt
Lidingövallen
Beställare
Lidingö stad
Entreprenör
Svensk Entreprenadteknik SET AB
Leca-produkt
Leca Infra 10/20